Millised on praegu kehtivad toetused päikesepaneelide ja energiasalvestite paigaldamiseks?

Millised on praegu kehtivad toetused päikesepaneelide ja energiasalvestite paigaldamiseks?

Tõusev maksukoormus Eestis  ja maailma majanduse kriis sunnivad kõiki otsima viise, kuidas igapäevaseid kulusid optimeerida. Üheks potentsiaalseks säästukohaks on energiakulu vähendamine taastuvenergia lahenduste abil, täpsemalt päikesepaneelide ja energiasalvestite abil. Erinevad toetused võimaldavad nii eraisikutel kui ettevõtetel sellist investeeringut aga taskukohasemaks muuta.

Päikeseenergia ja energiasalvestite kasutamine pole mitte ainult keskkonnasõbralik lahendus, vaid ka majanduslikult mõistlik, pakkudes ettevõtetele konkurentsieelist. Rohelisele energiale üleminek võib tulevikus olla oluline faktor hankekonkurssidel osalemiseks või välisturgudele laienemiseks.

Kui ka sina või sinu ettevõte mõtleb päikesepaneelide või energiasalvestite paigaldamisele, siis on hetkel võimalik taotleda toetust nii ettevõtetele kui ka eraisikutel. Eriti atraktiivseks muudavad selle investeeringu päikesepaneelide ja akude hinnalangus maailmaturul, mis lühendab projekti tasuvusaega.

Millised on hetkel kehtivad toetused nii äri- kui erakliendile päikesepaneelide ja energiasalvestuslahenduste paigaldamiseks?

  1. Ettevõtja varustuskindluse toetus

Kellele: Eestis registreeritud ettevõtted, kes on tegutsenud alates vähemalt 1. jaanuarist 2021 ja kelle müügitulu viimase kahe majandusaasta jooksul on olnud vähemalt 100 000 eurot.
Milleks: Energia varustuskindluse tagamiseks vajaliku salvestusseadme ostmine või ehitise ja rajatise ehitamine
Toetuse suurus: Mikro- ja väikeettevõtted võivad saada kuni 200 000 eurot, keskmised ja suurettevõtted kuni 500 000 eurot.
Omafinantseering: 50-80%.

2. Maapiirkonna ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetus

Pixabay

Kellele: Mikro- ja väikeettevõtted, kes on tegutsenud vähemalt kaks majandusaastat ja kelle müügitulu on olnud vähemalt 40 000 eurot aastas. Toetuse saamiseks peab ettevõte asuma maapiirkonnas.
Milleks: Ressursitõhususe parandamiseks.
Toetuse suurus: Toetuse vahemik on 10 000–200 000 eurot.
Omafinantseering: 60-85%.
Finantseerija: Euroopa Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfond (EAFRD) ja Eesti riigieelarve.

  1. Väikeelamute rekonstrueerimistoetus

Kellele: Üksikelamud, kahe korteriga elamud või idaelamud, mis on kantud ehitisregistrisse. Toetuse taotlemise eelduseks on hoone energiamärgise klassi parandamine vähemalt ühe klassi võrra.
Toetuse suurus: Päikesepaneelide, inverteri ja akupanga soetamisel toetatakse 30% kuludest, maksimaalselt kuni 20 000 eurot.
Finantseerija: Toetust väljastab KredEx.

 

Kokkuvõte

Hetkel on Eestis mitmeid võimalusi saada toetusi päikesepaneelide ja energiasalvestite paigaldamiseks, pakkudes olulist rahalist tuge nii eraisikutele kui ettevõtetele. Kuigi toetuste taotlemine võib tunduda keeruline, on paljudel paigaldusettevõtetel kogemusi ja oskusi selles protsessis abistamiseks. Samuti on võimalik kasutada projektikirjutamise teenust, mis aitab tagada korrektse dokumentatsiooni esitamist.

Päikesepaneelid ja energiasalvestuslahendused aitavad pikas perspektiivis vähendada energiakulusid, tagades investeeringu kiire tasuvuse.  2025. aastal avaneb Eestis täielikult kauaoodatud sagedusturg, kus on võimalik salvestatud energiat müüa veelgi suurema kasumiga tagasi võrku.

Seega on oluline alustada olukorra kaardistamisest ja pöörduda päikesepaneelide paigaldamise spetsialistide poole, kes oskavad pakkuda ka energiasalvestuslahendusi.