Päikesepaneelide akud

Päikesepaneelide akud võimaldavad salvestada päikeseenergiat ja kasuta hiljem enda tarbeks või võrku tagasimüümiseks kui päikesevalgust ei ole või elektrivajadus suurem kui tootmine. 

  • Home
  • Päikesepaneelide akud

Energiasalvestus-süsteem

Päikesepaneelide energiasalvestussüsteem on seadmete komplekt, mis võimaldab toodetud päikeseenergiat salvestada ja hiljem kasutada enda tarbeks või võrku tagasimüümiseks kui päikesevalgust ei ole saadaval või kui elektrivajadus on suurem kui hetkeline päikeseenergia tootmine. Selline süsteem võimaldab suurendada päikeseenergia kasutamise tõhusust ja tagab elektri kättesaadavuse ka päikese puudumisel ja elektrikatkestuste ajal.

Lihtsustatult öeldes müüb akuga päikesepark energia võrku kallitel tundidel ja salvestab seda odavatel tundidel.

Seni on koduseid päikeseparke olnud kahte sorti: traditsioonilised, kust toodangu ülejääk võrku müüakse, ja võrguta, iseseisvaks majandamiseks mõeldud päikesepargid. Uus süsteem koondab nende kahe lahendused, kujutades endast akupangaga varustatud hübriidpäikeseparki.

Akupangaga päikesepargi puhul toimib akupank vahepuhvrina. Kui energiat jääb puudu, olgu siis pilvise taeva või suurenenud tarbimise tõttu, võetakse vajaminev kogus akupangast. Kui tootmine taaskord tarbimist ületab, salvestatakse see ülejääk uuesti akudesse, et olla taas valmis järgmise puudujäägi katmiseks. Tänu sellele saab akupangaga päikesepargi omanik märtsist septembrini edukalt elada täielikult ilma välise elektrivõrgu toeta.

Energiasalvesti kiirendab ka päikesepaneelide tasuvusaega. Akude olemasolul saab toodetud elekrit kasutada just siis kui ise soovid, see tähendab, et akude abil võib oma toodetud elektri kasutamist suurendada enam kui 20 protsendi võrra.

Kuidas akupangaga päikesepargi lahendus aitab eratarbijat?

Akusalvestusega päikesejaama omanikud ei pea enam kohustuslikult müüma üle jäävat energiat võrku vaid salvestavad seda enda tarbeks hilisemaks ajaks. Võimalik on ka, seda eriti suurema mahtuvusega akupangaga, lõigata kasu elektri börsihinna kõikumistest laadides akusid odava hinnaga ja müües elektrit siis kui hind on kõrge. Rahaline kasu tuleb nii ostu/müügihinna vahest, kui ka säästetud võrgutasudelt. Börsihindasid ära kasutades pole päikesepaneelide olemasolu isegi määrav, süsteem teenib raha ka ilma paneelideta: oluline näiteks talvekuudel.

Päikesepaneelide akud  vähendavad võrgust sõltuvust ja võimaldab akusse salvestatud päikeseenergiat kasutada siis, kui päike ei paista. Kodune salvestussüsteem võimaldab ka madala võrgutariifi ja odava elektrienergia perioodil akud täis laadida, mida siis näiteks hommikustel kallitel tiputundidel kasutada.

Akupangaga päikesepark võimaldab muuta kodu ka võrgukatkestuse kindlaks. Süsteem tuvastab ise automaatselt katkestuse ning ühendab end võrgust lahti. Kodutarbijaid hakkavad saama läbi hübriid inverteri energiat akust ja päikesest.

Tööstuslikud energiasalvestuslahendused ehk akud ettevõtetele

Tööstuslikud energiasalvestuslahendused mängivad tänapäeva energiamajanduses üha olulisemat rolli, pakkudes mitmeid eeliseid, mis aitavad kaasa nii keskkonnasäästlikkusele kui ka kuluefektiivsusele.

Tööstuslikud energiasalvestuslahendused on võtmetähtsusega ka sagedusturul, kus nende paindlikkus ja kiirus aitavad stabiliseerida elektrivõrku ja tagada süsteemi töökindluse.

2025.aastal avaneb Eestis kauaoodatud sagedusturg, kus on võimalik salvestatud energiat müüa kasumiga tagasi võrku. Nutikas aku juhtimine kaupleb ka sellistel energiaturgudel nagu FCR ja tasakaalustusturg, kus energiahinnad võivad olla kuni 3 korda kõrgemad. Sagedusturg on turupõhine süsteem, mis võimaldab elektrienergia turuosalistel (nt tootjad, tarbijad, salvestuslahenduste pakkujad) pakkuda või osta erinevaid teenuseid ja ressursse, mis aitavad tasakaalustada elektrivõrgu nõudlust ja pakkumist.

 Nutikas aku juhtimise eelised sagedusturul osalemiseks on järgmised:

  1. Nutika akulahenduse juhtimisega saab vältida kõrgeid börsihindadega tunde, lülitades teie ettevõtte tarbimise automaatselt aku energiale, aidates teil vähendada igakuiseid energiakulusid.
  2. Lisateenusena nutikas aku juhtimine kaupleb ka sellistel energiaturgudel nagu FCR ja tasakaalustusturg, kus energiahinnad võivad olla kuni 3 korda kõrgemad.
  3. Aku on hädavajalik päikeseenergia tootmisel. Kombineerides selle nutika juhtimisega, saab ära hoida madalamad hinnad päevase aja jooksul.  Nutikas laadimine võimaldab salvestada energiat võrgust odavate öötundide ja vaikse ilma ajal.
  4. Nutikas aku juhtimine haldab teie liitumispunkti piiranguid, aidates vältida trahve ja võrgukoormusi.
  5. Nutika aku juhtimisseadme kaudu saate reaalajas andmete visualiseerimise ja täieliku ülevaate teie energiasalvestusüksuste toimivusest.
Päikesepaneelide akud

Päikesepaneelide energiasalvestussüsteemi põhikomponendid

1. Päikesepaneelid:
muudavad päikesevalguse otsesteks elektrivooluks.

2. Päikesepaneelide akud
Akud on süsteemi oluline osa, kuna need võimaldavad salvestada päikeseenergiat elektrienergia vormis. Päikesepaneelid toodavad energiat päevasel ajal ja üle jääv elekter laaditakse akudesse, mida saab hiljem kasutada, kui päikeseenergia tootmine on piiratud või puudub.

3. Hübriid-inverterid
Inverterid on seadmed, mis muudavad salvestatud alalisvoolu (DC) energia vahelduvvooluks (AC). Enamik tarbimisvõrke ja seadmeid töötavad vahelduvvoolul, seega peab päikeseenergia, mis salvestatakse akudesse alalisvooluna, muundama vahelduvvooluks enne elektrienergia tarbimist.

Eesti PäikeseVägi kasutab oma töös vaid õigustanud tooteid ja lahendusi. Nii kasutame hetkel FoxESS, Sofarsolar ja Sungrow akusid.

Päikesepaneelide energiasalvestussüsteem pakub mitmeid eeliseid.

– Võimaldab need salvestada üleliigset päikeseenergiat, mida saab kasutada öösel või pilves ilmaga.

– Tagab elektrienergia varustuse ajal, kui päikesevalgust ei ole saadaval või võrgus esineb katkestusi.

– Aitab kaasa rohelise energia kasutamisele ja võivad vähendada sõltuvust traditsioonilistest võrkudest ning energiakuludest.

On oluline märkida, et päikesepaneelide energiasalvestussüsteemide efektiivsus ja võimsus sõltuvad päikeseenergia tootmisest, tarbimismustritest ja süsteemi suurusest. Suuremate süsteemide puhul võib vaja minna rohkem päikesepaneele ja akusid, et rahuldada suuremat energiavajadust. Samuti tuleb arvestada süsteemi paigaldamise ja hoolduskuludega.

Üldiselt pakuvad päikesepaneelide energiasalvestussüsteemid tõhusat viisi päikeseenergia kasutamiseks ja elektrienergia varustamiseks nii päeva- kui ööaegadel. Need süsteemid aitavad kaasa taastuvenergia kasutamisele ning aitavad vähendada süsinikdioksiidi heidet ja traditsiooniliste energiaallikate kasutamisest tingitud keskkonnamõju.

Loe lähemalt meie blogist!