Päikesepaneelide hind ja kui pikk on tasuvuse periood?

Integreeritud päikesepaneelidega katus

Päikesepaneelide hind ja kui pikk on tasuvuse periood?

Päikesepaneelide hind ja tasuvuse periood sõltuvad väga mitmest erinevast tegurist. Järgnevalt vaatame, millised on peamised tegurid, mis seda mõjutavad.

Päikesepaneelid on üldjuhul kindel ja tasuv investeering, mis ei sõltu börsihindade kõikumisest nagu näiteks aktsiad. Nagu iga investeeringu puhul, tuleks aga enne pikaajalist ja suuremat investeeringut kaaluda, kuidas antud otsus end ära tasub ja kui kiiresti.

Kuna investeering päikesepaneelidesse on rahaliselt piisavalt suur, siis on oluline, et kulutatud raha ka tegelikult ennast tagasi tootma hakkab ja ennast õigustaks. Siin tuleb lisaks kohalikule elektrihinnale ja usaldusväärse paigaldusfirma leidmisele arvesse võtta veel mitmeid teisi tegureid.

Allpool on 7 küsimust, mis peaksid aitama Sul otsustada tehtava investeeringu osas.

1.Millised on kohalikud elektrihinnad ja milline on minu hoone katus või muu paigaldamiseks sobiv koht?

Mis puudutab elektrihindu, siis nendega on vist juba päeva täpsusega kursis iga eestlane. Vajalikku infot raporteerivad pea igapäevaselt internetiportaalid ja lihtne on ka neid jälgida kas NordPooli või Eleringi veebilehelt. Kuid oluline on ka igakuiste elektrikulude suurus ning aastane elektritarbimine terviklikult.

2. Milline on hoone katus?

Enne päikesepaneelide paigaldamist on vajalik välja selgitada, kas Sinu eramu või hoone katus sobib selleks või mitte. Rolli mängivad ka hoone asukoht varjude osas ja ilmakaarte suhtes ning katuse kalle. Kui varje on palju, siis võib kaaluda paneelide paigaldamist maapinnale. Kui katus ei ole just ideaalselt lõunapoole, siis ära heitu, tihtipeale ei muuda see oluliselt investeeringu mõttekust. Lisa võib lugeda päikesepaneelide paigaldamissuundadest näiteks siit.
Nii saame arvutada paigaldatavate päikesepaneelide tootluse, mis näitab ära kui olulist elektrikulude kokkuhoidu võiks tulevikus oodata.

3. Kui palju päikesevalgust saab piirkond, kuhu soovin päikesepaneelid paigaldada?

Päikesepaneelide tootlus sõltub piisava päikesevalguse olemasolust. Kui Sinu päikesepaneelide paigalduse piirkond saab iga päev neli kuni viis tundi otsest päikesevalgust, siis suudavad päikesepaneelid toota piisavalt elektrit, et Sinu kodu/ettevõtet varustada elektriga.

Mis siis, kui te elate piirkonnas, kuhu päike väga ei jõua? Pilvistel päikeseenergiaga päikeseenergiapaneelid jätkavad tööd – lihtsalt väiksema võimsusega. Selliste tingimuste rahuldamiseks oleks teil lihtsalt vaja suuremat süsteemi, et katta oma elektriarve. Ometi peaks siinkohal hindama, kas projektil on majanduslikku mõtekust.

4.Kas minu katus sobib päikesepaneelide jaoks?

Parima tulemuse saavutamiseks peaksid päikesepaneelid olema suunatud lõunasse ja kaldega vahemikus 30-45 kraadi, et maksimeerida päikesevalguse hulka. Enamasti on eesti majade katused hoopis madalama nurga all, tüüpiliselt 15-25 kraadi. Sellisel juhul paigaldatakse paneelid paralleelselt katuse pinnaga, tõstmate seejuures nende nurka. Nurga muutmine ei anna niipalju kasvu tootlikkuses, et õigustada selleks tehtavaid kulutusi ning võib kõne alla tulla vaid erandlikel juhtumitel. Madal katus töötab paremini suvekuudel, samas kui järsk katus annab rohkem toodangut talvisel hooajal. Kuid võimalus on kasutada ka teisi lahendusi, näiteks ida-läänesuunaline paigaldus, millest eelmises artiklis kirjutasime ja kus tootlus jaguneb oluliselt ühtlasemalt päeva peale ära.

Kui Sinu ehitisel on lamekatus, mis on heas korras ja ümberringi ei ole suuri takistusi, näiteks puud, mis võivad päikest blokeerida ja energiatootmist vähendada, võite kindlasti paigaldada päikesepaneelid ka lamekatusele.

Üldine reegel on, et 1 kW päikesepaneele vajab ligikaudu 5,5…6,5m2 katusepinda. Lamekatuste puhul on ruumi enam vaja. Maapaigaldistes võiks arvestada ligikaudu 5 m2/kW. Ehitus- ja ohutusreeglid seavad palju täiendavaid piiranguid, seepärast lõplikku siduvat pakkumist ruutmeetrite põhjal anda ei saa. Samal põhjusel on oluline katus juba ennetavalt üle mõõta ning arvestada kõikide seal asuvate objektidega nagu katuseaknad, korstnad, tuulutid, suitsuluugid, redelid jne

5.Mis on päikesepaneelide hind?

Päikesepaneelide maksumus on üldiselt languses ja see trend peaks lähiaastatel jätkuma. Vahepeal on koroonast tulenevalt tõusnud oluliselt transpordihinnad ja ka toorainete omad, mis on siiski mõju avaldanud ka päikesepaneelide hindadele. Kodumajapidamises kasutatava päikesepaneelisüsteemi keskmine maksumus 10 kW paigalduse puhul on alates 9 800 eurost ja 15 kW puhul alates 11 200 eurost (hind koos käibemaksuga ja sisaldab nii nõustamist, projekteerimist, paigaldamist, päikesepaneele, dokumentatsiooni).

Üks peamisi komponente päikesepaneelide süsteemis on loomulikud päikesepaneelid ise. Päikesepaneelide hinnad varieeruvad sõltuvalt nende tõhususe tasemest ja tehnoloogiast.

Paigaldamine

Valides päikesepaneelide paigaldamiseks firmat, siis on kindlasti oluline ettevõtte usaldusväärsus, töö kvaliteet, kogemused ning oma töödele antav garantii. Üha olulisemaks on klientide seas saanud paigaldaja valikul kaasamõtlemine, et klient saaks asjatundlikku nõu ning parima tootlikkusega lahenduse just tema vajadusest lähtuvalt. Oluline on, et klient saab lõpptulemuseks päikesepaneelide paigalduse, mille tootlikkus on hea ja kestab aastaid. Usaldusväärne partner ning kvaliteetne paigaldus pakuvad igale kliendile meelerahu.

6.Millised on minu rahastamisvõimalused?

Päikesesüsteemi eest tasumiseks on kolm peamist võimalust: oma säästud, sihtotstarbeline pangalaen (näiteks LHV roheline järelmaks eraisikutele või roheline investeerimislaen äriklientidele) või mõni muu riiklik toetus. Hea on eelnevalt välja selgitada enda või ettevõtte krediidivõimekus ning kuidas päikesepargi eest tasumine toimuks.

7.Kui kiiresti päikesepaneelid end ära tasuvad?

Kodumajapidamisel kulub esialgsete kulude tagasi saamiseks, kui on paigaldatud 10 kW päikeseelektrijaam, keskmise elektrihinna juures (14 senti/kWh + võrgutasu) ja millest ise tarbitakse ära 70%, umbes seitsme aastaga.

Vaadake tänaseid hindu, ilmselt näete seal veel kõrgemaid kWh hindu, kuid arvestama peab, et suvisel ajal, kui peamiselt päikesejaam toodab, on elektrihind praegusega võrreldes madalam. Suuremad päikesepaneelide paigaldised võivad end aga ära tasuda juba kolme ja poole aasta juures.

Hea uudis on see, et päikesepaneelide garantiiaeg on vähemalt 25 aastat, prognoositav eluiga aga veelgi pikem ja mõlemad on oluliselt pikemad kui päikesepaneelide tasuvusaeg.

Kokkuvõte

Päikesepaneelide paigaldamisel tasub meeles pidada fakti, et odavam ei ole alati parem. Tasakaalu leidmine hinna ja kvaliteedi vahel on paigaldusfirma valimisel kindlasti võtmeteguriks ja teguriks probleemivabale kogemusele paljudeks aastateks. 

Päikesepaneelide paigaldamisega vähenevad oluliselt edaspidi Sinu elektriarved, kuid lisaks sellele toodad 100% puhast ja rohelist energiat ja tõuseb Sinu kinnisvara väärtus.

Eesti PäikeseVägi aitab nii päikesepaneelide paigaldamise nõustamise, projekteerimise, paigaldamise, hooldusega kui ka hilisema monitooringuga.