Kas kalli börsihinnaga või päikesepaneelidega toodetud elekter?

Elektri hind

Kas kalli börsihinnaga või päikesepaneelidega toodetud elekter?

Elektri börsihind on viimastel kuudel purustanud uusi hinnarekordeid. Lisaks on see olnud  kuid üks peamisi jututeemasid ja pannud paljusid majapidamisi muret tundma.

Samas, kui etteruttavalt rääkida päikesepaneelide hindadest, siis siin on hea meel tõdeda, et päikesepaneelide hinnad on aastatega oluliselt taskukohasemaks ning tarbijale kättesaadavamaks muutunud. Kas teadsid, et alates 2010a. on päikesepaneelide abil toodetud elektrienergia hind langenud üle 80%?

NordPool elektri börsihind

Allikas: NordPool 

Miks elektrihind nii kõrge on?

Peamiseks põhjuseks on olnud suur nõudlus elektri järgi. Lisaks ostetakse tarbitav elekter Põhjamaade ja Baltikumi ühiselt elektriturult. See tähendab, et elektri hind ei kujune ainult sellest, millised elektrijaamad töötavad Eestis, vaid regioonis tervikuna.

Turupiirkonnas olnud vähem tuult ja vähem sademeid ehk hüdroenergiat. Suurem tootmise koormus on langenud gaasi- ja kivisöejaamadele, mille omahind on kallim.

Suurenenud CO2 kvoodi hind on jõudsalt tõstnud fossiilsetest kütustest toodetava elektri hinda.

Mida kliendina teha saad, et Sinu elektriarved väiksemad oleksid?

Ajutiselt ehk aitaks elektri paketi vahetamine fikseeritud hindadega paketi vastu aga kes teab, kui kauaks sellest abi oleks. Pealegi ei aita hinna fikseerimine kõrgete hindade perioodil pikemas plaanis energiale tehtavaid kulutusi langetada.

Kuid pikaajalist kindlust hinnakõikumiste vastu ja sõltumatut lahendust võimaldab oma kodule või ettevõttele kindlasti päikesepaneelide paigaldamine, mille abil saab hakata ise elektrit tootma.

Nii toodad endale ise elektrit, sh 100% rohelist elektrit ja ostmata jääb kallis võrguelekter, kus on sees võrgutasud, aktsiis ja maksud.

Üldiselt on võimalik päikesepaneelidega vähendada elektriarvet oluliselt ja isegi viia need nulli lähedale. Vähetähtis pole ka fakt, et päikesejaamade energiatoodang on ennustatav ning toodetud elektri omahind püsib stabiilsena. Muidugi, kui paigaldis on tehtud kvaliteetselt.

Kas päikesepaneelidega tuleb siis tõesti igakuine elektriarve väiksem tavapärasest?


Kui jätta kõrvale päikesepargi investeerimiskulud või laenumaksed, siis lühike vastus on, et jah muidugi on igakuine elektriarve väiksem. Päikesejaamaga tuleb kasu mitmest allikast.

  1. Kui suudad samaaegselt elektri tootmisega, seda ka tarbida, siis jätate selle võrra energiat võrgust ostmata. Kasu seisneb selles, et kuna elekter tuleb Sinult endalt, siis on Sinu kulu vaid enda elektri omahind. Säästad ostmata jäänud elektri turuhinna koos kõikide lisatasude ja maksudega.
  2. Teiseks, kui oma elektrit jääb üle, siis ülejääk voolab automaatselt võrku tagasi ning elektrimüüja (kes on teie jaoks samas ka ülejäägi ostja) ostab selle teilt börsihinnaga, võttes sealt maha oma vahendusmarginaali. Kodukliendid tagasimüüdud elektri pealt võrgutasusid ja muid makse hetkeseisuga ei maksa. Aasta lõikes on nii tarbimine kui ka päikeseenergia tootmine sesoonses kõikumises. Kliendil on valik, kas suvel toodetu eest saadud raha võtta välja või jätta ettemaksuks katmaks arveid talvisel ajal. Sellisel viisil on sõltuvalt tarbimisest, elektri hinnast ja päikesejaama suurusest võimalik aasta lõikes rahaliselt jääda nulli või isegi lisatulu teenida.

Õige suurusega päikesejaamaga teenite suvisel ajal nii palju tulu, et see katab ka talvise aja elektriarved.

Tänaste elektrihindade juures (14 senti/kWh + võrgutasu) tasub eraisiku 10 kW päikeseelektrijaam, mille toodangust tarbite ära 30%, end ära umbes seitsme aastaga. Firmadele on tasuvusaeg tunduvalt lühem.

Päikesepaneelide paigaldus

Kui oled otsustanud päikesepaneelid paigaldada, siis veendu, et päikesepaneelide paigaldamise firma oleks usaldusväärne, töö kvaliteetne ning antakse oma töödele garantii.
Vähem oluline ei ole ka kindlasti kliendiga kaasamõtlemine, et klient saaks asjatundlikku nõu ning parima tootlikkusega lahenduse just tema vajadusest lähtuvalt.

Päikesepaneelide paigaldamisel tasub meeles pidada fakti, et odavam ei ole alati parem. Tasakaalu leidmine hinna ja kvaliteedi vahel on paigaldusfirma valimisel kindlasti võtmeteguriks ja teguriks probleemivabale kogemusele paljudeks aastateks.