Päikesepaneelide eluiga
Kui kaua peavad tegelikult päikesepaneelid vastu?
Päikesepaneelid võimaldavad majaomanikel tarbida rohelist ning oluliselt odavama hinnaga elektrit, kui seda hetkel meile börsil pakutakse. Üldjuhul kestavad päikesepaneelid aastaid ning on seetõttu ka suurepärane investeering tulevikku.
Enamiku päikesepaneelide eluiga on kindlasti pikem kui 25 aastat, enne kui need hakkavad märgatavalt võimsust kaotama. Üldjuhul annavad päikesepaneelide tootjaid päikesepaneelide eeldatava eluea kohta 25-aastase standardgarantii. Pärast 25 aastat ei pea päikesepaneele tingimata välja vahetama, kuid nende võime päikesevalgust neelata väheneb.
Siinkohal selgitakski, kui kaua päikesepaneelid kestavad, mis on päikesepaneelide võimsuskadu ja ning kuidas tagada, et päikesepaneelid kestaksid võimalikult kaua.
Mis on “päikesepaneelide võimsuskadu ehk degradatsioon”?
Aja jooksul kaotavad päikesepaneelid oma võimet päikesevalgust absorbeerida ja muundada seda päikeseenergiaks selliste tegurite tõttu nagu kuumem ilm, niiskuse ning gaaside tungimine paneeli sisse ja paneeli südameks olevate elementide keemilised muutused. Seda nimetatakse “võimsuskaoks” ehk degradatsiooniks.
Mida madalam on võimsuskadu, seda parem on paneel. Kui päikesepaneelil on madalam võimuskadu, toodab see oma eluea jooksul rohkem energiat.
Degradatsioonimäärad on eri päikesepaneelide tootjate puhul erinevad; kõrgema kvaliteediga paneelidel on madalam degradatsioonimäär võrreldes madalama kvaliteediga paneelidega. Seda on oluline päikesepaneelide võrdlemisel silmas pidada, sest pikemas perspektiivis võib olla mõistlikum kulutada rohkem raha kvaliteetsematele paneelidele.
Kas päikesepaneelid nö riknevad?
Päikesepaneelidel ei ole tehniliselt kehtivusaega. Kuid aja jooksul väheneb nende efektiivsus elektri tootmisel.
Mõned päikesepaneelid võivad puruneda ka äärmuslikest ilmastikutingimustest tingitud füüsiliste kahjustuste tõttu. Näiteks äärmusliku külma, korduvate rahetormide või kukkuvast prahist põhjustatud füüsiliste kahjustuste korral võivad päikesepaneelidel tekkida mikropraod, mis lõpuks kogu paneeli purustavad.
Kiiresti tekkivad äärmuslikud temperatuurikontrastid võivad samuti vähendada päikesepaneelide tootlikkust. Samuti võivad päikesepaneelid saada veekahjustusi, mis on tingitud päikesepaneeli kaitsva tihendi purunemisest.
Millised muud päikeseelektri süsteemi komponendid võiksid vajada tulevikus väljavahetamist?
Näiteks akud, päikesepaneelide kinnitusraamistik ja inverter, võivad suurema tõenäosusega vajada päikesepaneelide eluea jooksul väljavahetamist kui päikesepaneelid ise.
Inverteri väljavahetamine
Inverterit tuleks välja vahetada iga 10-15 aasta tagant. Inverter saab suure koormuse osaliseks, sest muundab alalisvoolu elektrienergia kasutatavaks vahelduvvoolu elektrienergiaks.
Elektroonikakomponendid inverteris väsivad võrreldes muude päikesejaama osadega palju kiiremini. Protsess on seda kiirem, mida kõrgematel temperatuuridel inverter töötab.
Aku väljavahetamine
Akudele antakse tavaliselt 10-aastane garantii. Ligikaudu selline on ka tänapäeva liitiumakude keskmine eluiga – 10 aastat, siis hakkab nende jõudlus vähenema. Aku ostmisel tuleks kontrollida aku tootja käest, milline on tema konkreetne garantii. Mitu laadimis-tühjenemistsüklit tootja hinnangul on piiriks grantiile ja kui palju neid üldse võiks olla kogu aku eluea jooksul lubatud ilma oluliselt aku nimiparameetritest kõrvale kaldumata. Oma osa mängib siis ka kasutatava akutehnoloogia, turul pakutakse neid erinevaid, äärmine tähelepanelikkus tuleb kindlasti kasuks, sest mida suurem ja tuntum tootja, seda reeglina ka parem tootmisprotsess ja ohutum toode.
Üks võimalus hoida oma päikesepaneelid töökorras, on viia katuse hooldus-/remonditööd kooskõlla päikesepaneelide hoolduse ja väljavahetamisega. Sõltuvalt katusekivide tüübist tuleb tavaline katus vahetada umbes iga 25 aasta tagant, mis on ideaalne aeg ka päikesepaneelide väljavahetamiseks.
Kas päikesepaneelide eluiga saab pikendada?
Päikesepaneele on üldiselt üsna lihtne hooldada, sest need on ehitatud nii, et nad peavad vastu sellistele ilmastikunähtustele nagu lumi, rahe ja tuul.
Päikesepaneelide kasutusiga saab pikendada korrapärase hooldusega. PV-süsteemi hooldamiseks ja eluea pikendamiseks tasub järgida järgmisi lihtsaid samme:
- Tehke koostööd usaldusväärse päikesepaneelide paigalduse firmaga, kes teostab päikesepaneelide korrapäraseid hooldustöid. Hooldustööde ajal selguvad, millised päikesepaneelid ei tooda elektrit maksimaalselt või kas inverter töötab korrapäraselt jne. Korrapärane hooldus aitab päikesepaneelidel tõrgeteta töötada ning toimida parimal võimalikul viisil.
- Hoidke oma päikesepaneelid puhtad, pestes neid veega, kui need on määrdunud. Kui tolm või liiv jääb paneelile liiga kauaks, võib see tekitada päikesepaneelile mikropragusid ja kriimustusi. Kui need praod jäävad kontrollimata, võivad need edasi areneda ja paneel puruneda.
- Eemaldage päikesepaneelidelt kõik praht, maha kukkunud puuoksad ja raske lumi. Maha langenud puuoksad või rahe võivad tekitada veelgi suuremat kahju kui tolm või liiv, sest need avaldavad paneelile suuremat lokaalset survet. Maha langenud oksad võivad päikesepaneelid lausa purustada, kuid päikesepaneelidele jäetud väikesed oksad võivad samuti põhjustada kriimustusi ja nende kuhjudes päikesepaneelidele suurt raskust avaldada. Võõrkehad paneelidel on ohtlikud ka seepärast, et varjutavad paneele, ebasoodsatel tingimustel võib tulemuseks olla paneeli lokaalne ülekuumenemine ja isegi süttimine.
Hooldustööde käigus selguvad tavaliselt ka võimalikud probleemid, millega tuleks tegeleda garantiiajal. Kui märkate, et päikesepaneelide puhul on midagi valesti, võtke kindlasti ühendust päikesepaneelid paigaldanud firmaga.
Hoides oma päikesepaneelid puhtana, aitab see neil kauem vastu pidada ja tagada parima tootlikkuse.
Kas päikesepaneelid tuleks 25 aasta pärast välja vahetada?
Päikesepaneelid toodavad elektrit ka pärast 25-aastast garantiiaega, kui neid on hooldatud selleks ettenähtud korras. Siiski on oluline märkida, et ajapikku hakkab langema nende efektiivsus ja nende tootlus ei ole enam nii hea, kui algusaastatel.
Seega ei pea päikesepaneele välja vahetama, kui:
- Päikesepaneelid toodavad piisavalt elektrit Sinu elektrivajaduse rahuldamiseks.
- Kui kõik päikesepaneelid on kenasti töökorras ja terved
Päikesepaneelid tuleks välja vahetada, kui:
- Päikesepaneelid toodavad liiga vähe elektrit, nii et need ei suuda enam teie kodu piisavalt varustada.
- Päikesepaneele ei hooldatud ettenähtud korras, nendes esineb defekte ja märgata on vähenenud võimsust.
Kokkuvõtvalt, kui olete toiminud nii nagu ülalpool juttu oli ja päikesepaneelid on kvaliteetselt paigaldatud, siis kestavad päikesepaneelid üldjuhul 25 + aastat.