Kas kallis elektrivõrgu liitumistasu või võrguühenduseta lahendus?

offgrid lahendus

Kas kallis elektrivõrgu liitumistasu või võrguühenduseta lahendus?

Me elame küll juba 21. sajandis, kuid kahjuks on Eestis kohti, kuhu siiski endiselt elektriliinid ei ulatu ning võrguühenduse ehitamine osutub väga kalliks.

Meie käest on uuritud, et millise summa juures on mõistlik veel võrguühenduse ehitamise investeering teha ja millal oleks juba mõistlik mõelda võrguühenduseta ehk off-grid lahendusele? Püüamegi allpool nendele küsimustele vastuse anda.

Kui tegemist on aastaringse elukohaga ning võrguühenduse ehitamise maksumus küündib näiteks 10 000 – 15 000 euroni, siis võttes arvesse hilisemaid off-grid´iga kaasnevaid kulusid, on mõistlik siiski veel see investeering teha. Kui aga võrguühenduse ehitamine läheb maksma juba üle selle, siis on mõistlik kaaluda off-grid lahendust.

Off-grid lahenduste puhul on kasutusel ka tihti mõiste hübriidlahendus. Mis on erinevus off-grid ja hübriidlahendusel või kas on?

Üldistatult võib öelda nii, et hübriidlahendus on ennekõike mõeldud aitama suuremast hädast välja lühiajaliste võrgukatkestuste ajaks ning suurendama omatarvet laadides akud täis oma päikeseenergiaga ja müües salvestatud energiat siis, kui päike ei paista. Kusjuures mõnede seadmetega võib juhtuda, et elektrikatkestusi see ei olegi mõeldud taluma.

Võrguvaba ehk off-grid lahendus on aga mõeldud eelkõige tagama elektrivarustust kohtades, kus võrku ei olegi ning hakkama peab saama päikesepaneelide ja generaatoriga.

Akud on mõlema paigaldise tüübi juures üks olulisemaid komponente. Eesti PäikeseVägi pakub akusid maailma tuntuimatelt ettevõtetelt omas vallas:

Victron, BYD, GoodWe, Exide ja teised.

Off-grid lahendusel on kindlasti oma eelised võrguühendusega lahenduse ees.

  1. Off-grid lahendus on sõltumatu ja tasude vaba (ei lisandu võrgu- ja liitumistasu)
  2. Ei tule juurde tasuda elektritarbimise eest
  3. Tormikindel lahendus (töökindlus ei sõltu ilmast)
  4. Elektrivajaduse kasvades saab süsteemi täiendavalt lisada päikesepaneele, akusid ja muid komponente

Kuid kahjuks esineb off-grid lahenduse puhul ka ebamugavusi, millega tuleb samuti arvestada enne kui selle lahenduse kasuks otsustate.

Off-grid lahenduse valimine eeldab tegelikult ka tähelepanu pööramist oma senistele tarbimisharjumustele ning nende energiasäästlikumaks muutmisele.

Suuremad ebamugavused off-grid lahenduste puhul oleksid järgmised:

  1. Off-Grid lahendus on üldjuhul kulukas investeering
  2. Seadmed vananevad ning vajavad iga 5-6 aasta tagant uuendamist (eelkõige uusi akusid)
  3. Aastaringselt off-grid lahendust kasutades tuleb arvestada kütuse kuluga, mida on vaja generaatori töös hoidmiseks.

Võrguühenduseta lahendust valides ja hinnapakkumist küsides oleks hea vastata eelnevalt ka allolevatele küsimustele, mis annab teenuse pakkujale hea ülevaate, mis laadi off-grid lahendust täpsemalt vaja oleks:

  1. Milline on objekt? – suvila, elumaja
  2. Milliseid elektriseadmeid plaanitakse kasutada?
  3. Kui suur on eeldatav energiatarve?

Kui väiksemate päikeseparkide paigaldamisega saadakse juba ise hakkama, siis võrguühenduseta süsteemide paigaldamine eeldab põhjalikumaid teadmisi.

Eesti PäikeseVägi on ehitanud nii hübriid- kui off-grid lahendusi, eriti kindlalt tunneme ennast off-grid vallas. Oleme teinud suuri ja keerukaid töid juba pikka aega ning omame selles vallas ainulaadset pagasit.

Seepärast soovitame sellise toote valikul konsulteerida eelnevalt kindlasti meie müügiinseneridega, kes just Sinu vajadustele vastavalt leiavad parima ning optimaalsema lahenduse.