Eestit on tabanud päikeseparkide rajamise buum
Teeme selgeks, kui palju läheb maksma suurema päikesepargi rajamine ja kui kiiresti see end ära tasub.
Seoses energiasektori hinnaralliga on üha rohkem hakatud mõtlema päikesepaneelidele ja oma päikesepargi rajamisele. Mida peab teadma ühe päikesepargi rajamise kohta ja kui kiiresti see end ära tasub? Neile ja teistele küsimustele aitab leida vastused kodumaine ettevõte Eesti PäikeseVägi.
“Päikesepaneelide paigaldamise vastu on hetkel väga suur huvi võiks öelda, et isegi buum,” rääkis Eesti PäikeseVägi OÜ turundusjuht Katrin Soone. Üks põhjuseid selleks on kallinev elektri hind. Lisaks on erinevaid toetusi ning laene, mille abil päikesepark endale rajada. Samas on tema sõnul eestlaste hulgas kasvanud teadlikkus roheenergiast ja keskkonnasäästlikkust mõtlemisest, mistõttu võib ka selle ühe buumi põhjusena välja tuua.
Hinnad võivad kiiresti muutuda
Seoses Ukraina ja pandeemiaga on Soone sõnul oluliselt pikenenud nii päikesepaneelide, inverterite või akude tarneajad. “Mõningal juhul on tarneajad veninud lausa mõeldamatult pikaks,” sõnas Soone.
Kui ettevõttel on kõik paigalduse komponendid olemas, siis päikesepaneelide paigaldus kliendile toimub üldjuhul siiski lepingus lubatud perioodi jooksul. Tavaliselt on pikimad ooteajad seotud võrguettevõtja viivitusega liitumispunkti ehitamisel või ehitusloa saamisega.
Samuti on hinnad komponentidele tõusnud 20-30 protsenti. “Eriti puudutab see näiteks terasest maaraame. Pikad tarneajad ja kallinenud komponendid panevad päikesepaneelide paigaldusega tegelevad firmad olukorda, kus tuleb väga hästi planeerida nii paigaldustöid kui ka selleks vajaminevate komponentide tellimist,” selgitas ta.
Ehita oma ettevõttele päikesepark
Päikesepaneelid on Soone sõnul üldjuhul kindel ja tasuv investeering, mis ei sõltu börsihindade kõikumisest nagu aktsiad näiteks. “Nagu iga investeeringu puhul, tuleks enne pikaajalist ja suuremat investeeringut kaaluda, kuidas ja kui kiiresti antud investeering end ära tasub.”
Üldjuhul on päikesepargi rajamine tulus ja tasuv investeering tulevikku ja sõltuvalt tarbimisest ning päikesepargi suurusest võib see juba tänastes tingimustes 4,5 aastaga end ettevõttele ära tasuda. “Kindlasti vähenevad oluliselt ettevõtte püsikulud elektriarvete näol,” lisas ta.
50 kW päikesepargi saab kätte alates 35 000 euroga
Kuna investeering päikesepaneelidesse on piisavalt suur summa, siis peab see esialgseid kulusid õigustama. Siin tuleb lisaks kohalikule elektrihinnale ja usaldusväärse paigaldusfirma leidmisele arvesse võtta veel mitmeid teisi tegureid.
Kuigi päikesepaneelide hind langeb ja peaks lähiaastatelveelgi enam langema, on koroonaviirusega seoses tõusnud oluliselt transpordihinnad, mis avaldavad mõju ka päikesepaneelide hindadele.
Äriklient saab väiksema ehk 50 kW päikesepargi rajada alates 35 087 eurost. Hind ei sisalda käibemaksu. Hinna sisse kuulub kõik alates päikesepaneelidest kuni dokumentatsiooni vormistamiseni võrguettevõtjale ning kohalikule omavalitsusele. Pakkumistega saab tutvuda PäikeseVägi kodulehel.
Üks peamisi komponente päikesepaneelide süsteemis on loomulikud päikesepaneelid ise. Päikesepaneelide hinnad varieeruvad sõltuvalt nende tõhususe tasemest ja tehnoloogiast.
Kui pikk on päikesepaneeli eluiga?
Positiivne on siinjuures see, et päikesepaneelid kestavad vähemalt 25 aastat, mis on oluliselt pikem kui päikesepaneelide paigaldamise hinnanguline tasuvusaeg.
Päikesepaneelide paigaldamisel tasub meeles pidada fakti, et odavam ei ole alati parem. Tasakaalu leidmine hinna ja kvaliteedi vahel on paigaldusfirma valimisel kindlasti võtmeteguriks ja probleemivabale kogemusele paljudeks aastateks.
Olulised küsimused enne investeeringu tegemist
Päikesepaneele paigaldades on eelnevalt oluline läbi mõelda igakuiste elektrikulude suurus ning aastane elektritarbimine terviklikult.
Lisaks on enne päikesepaneelide paigaldamist vajalik välja selgitada, kas eramu või hoone katus sobib päikesepaneelide paigaldamiseks või mitte. Rolli mängivad nii hoone asukoht varjude osas kui ka katuse kalle. Nii saab arvutada paigaldatavate päikesepaneelide tootluse, mis näitab ära kui olulist elektrikulude kokkuhoidu võib tulevikus oodata.
Parima tulemuse saavutamiseks peaksid päikesepaneelid olema suunatud lõunasse ja kallutatud nurga all, lähtudes hoone asukoha laiuskraadist ja aastaajast. Samuti peaks katuse kalle olema vahemikus 30-45 kraadi, et maksimeerida päikesevalguse saamist. Lisaks sellele on võimalus kasutada ka teisi lahendusi, näiteks ida-läänesuunalist paigaldust, kus tootlus jaguneb oluliselt ühtlasemalt päeva peale ära.
Päikesepaneelide võimsus kipub ka aastaaegade lõikes tasakaalustuma, nii et kui katuse kaldenurk on näiteks madal, saab ikkagi piisavalt energiat toota. Madal katus töötab paremini suvekuudel, samas kui järsk katus toodab rohkem toodangut talvisel hooajal. Päikesepaneelid võib paigaldada ka lamekatusega ehitisele, mis on heas korras ja ümberringi ei ole suuri takistusi, näiteks puid, mis võivad päikest blokeerida ja energiatootmist vähendada.
Kui aga hoone katus ei sobi päikesepaneelide paigaldamiseks, võib piisava ruumi olemasolul valida maapinnale paigaldatava süsteemi. Üldine reegel on, et 1kW päikesepaneele vajab ligikaudu 6,5m2 katusepinda. Lamekatuste puhul on ruumi enam vaja. Maapaigaldistes võiks arvestada ligikaudu 5m2/kW.
Kindlasti tuleb läbi mõelda, kui palju päikesevalgust saab piirkond, kuhu soovitakse päikesepaneelid paigaldada, sest päikesepaneelid sõltuvad piisava päikesevalguse olemasolust. Kui päikesepaneelide paigalduse piirkond saab iga päev neli kuni viis tundi otsest päikesevalgust, siis suudavad päikesepaneelid toota piisavalt elektrit, et kodu või ettevõtet varustada elektriga.
Mis saab aga juhul, kui hoone asub piirkonnas, kuhu päike väga ei jõua? Sel juhul töötavad päikeseenergiapaneelid lihtsalt väiksema võimsusega. Selliste tingimuste rahuldamiseks on lihtsalt vaja suuremat süsteemi, et katta oma elektrivajadus.
Päikesepaneelide paigaldamine
Valides päikesepaneelide paigaldamiseks firmat, siis on kindlasti oluline ettevõtte usaldusväärsus, töö kvaliteet ning oma töödele antav garantii. Üha olulisemaks on klientide seas saanud paigaldaja valikul kaasamõtlemine, et klient saaks asjatundlikku nõu ning parima tootlikkusega lahenduse just tema vajadusest lähtuvalt. Oluline on, et klient saab lõpptulemuseks päikesepaneelide paigalduse, mille tootlikkus on hea ja kestab aastaid. Usaldusväärne partner ning kvaliteetne paigaldus pakuvad igale kliendile meelerahu.
Päikesepaneelide koormusarvutused
Eesti PäikeseVäe ehitatud päikeseenergia paigaldised ehitatakse eranditult tehes seejuures vajalikud koormusarvutused. Paraku ei ole paljude paigaldiste puhul taolist põhimõtet järgitud. See on aga vajalik selleks, et arvutuste tulemusena saab teada, millised koormused komponentidele tuule ja lumega mõjuvad. Selle tulemusena saab omakorda täpse info, kuidas tuleks paigaldis ehitada, sest ilma koormusraportita ei ole võimalik olla kindel paigaldise ohutuses ja pikas elueas.
Eriti oluline on seda jälgida lamekatuste puhul, et tekkivad koormused ei kahjustaks ehitist ennast ega katusekatet. Asjatundmatult ehitatud päikesepaneelide paigaldis võib põhjustada märkimisväärseid ainelisi kahjusid või katuselt alla kukkuma.
Päikesejaama monitoorimine
Mida suurem summa on investeeritud päikesejaama, seda tähtsam on seda kaitsta. See ei tähenda valvesüsteemi, vaid päikesejaama monitooringust.
Päikesejaama eluea kestel on vaja pidevalt jälgida:
– mismoodi päikesejaam töötab,
-kas toodetud energiahulk vastab ootustele,
-kas on veateateid inverteritelt,
-kas esineb tootluses esmapilgus seletamatuid kõrvalekaldeid.
Selleks soovitab Eesti PäikeseVägi paigaldada professionaalne monitooringusüsteem.
Lihtsamad võimalused, eriti need, mida inverteritootja poolt tasuta pakutakse, ei suuda pakkuda samal tasemel võimalusi kui kõrgema klassi lahendused. Nii võivad olulised märgid päikesepaneelide töö puudustest jääda tähelepanuta.
Lisaks ei orienteeru enamus inimesi selles, milliseid parameetreid jälgida ja kuidas erinevad vead väljenduvad näiteks päikesepaneelide pinge-voolu karakteristikul või millised inverterite teated on olulised. Eesti PäikeseVägi pakub erinevaid monitoorimislahendusi.
Tähelepanuta jäänud päikesepaneelide paigaldis võib omanikule tähendada tuhandeid eurosid saamata jäänud tulu aastas ja põhjustada ka lisakulusid.
Eesti PäikeseVägi aitab nii päikesepaneelide paigaldamise nõustamise, projekteerimise, paigaldamise, hooldusega kui ka hilisema monitooringuga.