Energiasalvestid: kuidas akudega targalt Eestis säästa ja teenida

energialahendused

Energiasalvestid: kuidas akudega targalt Eestis säästa ja teenida

Viimaste aegade muutused Eesti majanduses, sealhulgas Ukraina sõja mõju ja elektri hinna tõus, Eesti valitsuse otsused maksupoliitika osas, on pannud nii koduomanikke kui ettevõtteid otsima säästlikumaid ja efektiivsemaid energialahendusi. Päikesepaneelid on Eestis juba mõnda aega olnud arvestatav taastuvenergia allikaks, kuid energiasalvestid on uuem teema, pakkudes samas veelgi suuremat tõhusust ja rahalist kokkuhoidu.

Kui veel mõni aasta tagasi oli suuremate akude tasuvusaeg päris pikk (üle seitsme aasta), siis tänaseks võib suurema akulahenduse investeeringu tasuvusaeg olla juba alates 3 aastast. Lisades olemasolevale päikesejaamale aku koos nutika aku juhtimisega on võimalik suurendada omatarvet (müüte elektrit võrku vähem) ja seeläbi parandada investeeringute tasuvust veelgi. Akulahendus võimaldab ettevõttel ka nn. miinushinnad elektriturul muuta kasumlikuks investeeringuks.

energialahendusedMiks paigaldada Eestis oma kodule või ettevõttele päikesejaamale akud või eraldiseisev  energiasalvesti?

  1. Vähenevad energiakulud: akud võimaldavad salvestada päikesepaneelide toodetud energiat, mida saab kasutada siis, kui päikest pole, näiteks öösel või pilvisel päeval. See vähendab vajadust osta kallist võrguenergiat ja aitab hoida energiakulud madalad.
  2. Suureneb omatarve: akude kasutamine suurendab toodetud energia kohapealset tarbimist, mis tähendab, et vähem energiat müüakse tagasi võrku. See suurendab investeeringu tasuvust, kuna ise tarbitud energia on väärtuslikum kui võrku müüdav.
  3. Sõltumatus energiavõrgust: energiasalvestid pakuvad suuremat energiasõltumatust, võimaldades koduomanikel ja ettevõtetel ise oma energiatootmise ja -kasutuse üle otsustada. See muudab nad vähem haavatavaks elektrihinna kõikumiste ja võrgu häirete suhtes.
  4. Võimekus osaleda sagedusturul: energiasalvestite abil on võimalik osaleda sagedusturul ja teistel energiaturgudel, kus salvestatud energiat saab kasumlikult tagasi võrku müüa.
  5. Elektrivõrgu stabiilsuse toetamine: akud ja energiasalvestid aitavad stabiliseerida elektrivõrku, pakkudes paindlikkust energiatootmise ja -tarbimise vahel. See aitab vältida võrgu ülekoormust ja vähendada katkestuste riski.
  6. Keskkonnasõbralikkus: päikesepaneelide akud ja energiasalvestid soodustavad taastuvenergia kasutamist, mis vähendab fossiilkütuste põletamist ja seeläbi ka süsiniku jalajälge.
  7. Pikem töökindlus ja varustuskindlus: akud pakuvad täiendavat turvalisust ja varustuskindlust, võimaldades energiat säilitada ja kasutada isegi võrgu rikete korral. See on eriti oluline kohtades, kus elektrikatkestused on sagedased.

2025. aastal avaneb Eestis täielikult kauaoodatud sagedusturg, kus on võimalik salvestatud energiat müüa veelgi suurema kasumiga tagasi võrku. Nutikas aku juhtimine kaupleb ka sellistel energiaturgudel automaatselt, energiahinnad võivad olla kuni 3 korda kõrgemad kui tavalised börsihinnad.

Mis on sagedusturg ning kes sellest võidab?

Sagedusturg on elektrituru osa, kus kaubeldakse elektrivõrgu sageduse reguleerimise teenustega. Elektrivõrgu sagedus (Euroopas standardiseeritud 50 Hz) peab olema stabiilne, et tagada elektrisüsteemi usaldusväärne ja efektiivne toimimine. Kui elektritarbimine ja tootmine ei ole tasakaalus, võib võrgusagedus muutuda, mis võib viia süsteemi ebastabiilsuseni või isegi ulatuslike elektrikatkestusteni.

Ettevõtted saavad oma akudega või ka seadmetega, mida saab ajutiselt välja lülitada pakkuda kiiret ja paindlikku võimsust sageduse reguleerimiseks, teenides selle eest ettevõttele täiendavat tulu.

Viimastel kuudel on palju juttu küll olnud energiasalvestite tõhususest ja kliendi jaoks raha teenimise ja/või kokkuhoiu allikana, kuid vähe on juttu olnud energiasalvestite hooldamisest. Kas akud ehk energiasalvesid vajavad erilist hooldust või mida silmas pidada energiasalvestite osas?

Päikesepaneelide aku hooldus

Päikesepaneelide akud mängivad olulist rolli päikesejaama efektiivsuses, võimaldades energiat salvestada ja kasutada seda siis, kui päike ei paista. Ka akud vajavad regulaarset hoodust, et nende tööiga oleks pikk ja säiliks tõhusus. Päikesepaneelide hoolduseks on vaja ette võtta järgmisi tegevusi:

  1. Regulaarne kontroll ja puhastus: akud tuleb regulaarselt üle vaadata korrosiooni, lekete ja kahjustuste suhtes. Klemmid ja ühendused tuleks hoida puhtad, kasutades vajadusel spetsiaalseid puhastusvahendeid korrosiooni eemaldamiseks.
  2. Õige laadimisrežiim: akusid tuleks laadida ja tühjendada vastavalt tootja juhistele. Ülelaadimine ja ületühjenemine võivad aku eluiga märgatavalt lühendada. Laadimiskontrollerid aitavad tagada, et akud saavad optimaalse laadimise ja tühjendamise.
  3. Temperatuurikontroll: akud peaksid töötama sobivas temperatuurivahemikus. Liiga kõrge või madal temperatuur võib kahjustada aku sisemist keemiat ja vähendada selle võimsust. Kõik meie poolt pakutavad süsteemid on varustatud temperatuurianduritega, mis aitavad jälgida ja reguleerida akude temperatuuri.
  4. Elektrolüüdi taseme jälgimine: kui kasutate pliihappeakusid, on oluline regulaarselt kontrollida elektrolüüdi taset ja vajadusel lisada destilleeritud vett. Liitiumakud ei vaja sellist hooldust, kuid nende laadimis- ja töötemperatuuri jälgimine on siiski oluline.
  5. Kasutustsüklite optimeerimine: akude kasutustsükleid tuleks optimeerida. Soovitav on hoida akusid võimalikult täis ja vältida sügavat tühjendamist, et maksimeerida nende eluiga.
  6. Süsteemi monitooring: energiasalvestussüsteemid on varustatud üldjuhul monitooringusüsteemidega, mis jälgivad aku jõudlust ja tervist reaalajas. Süsteem võb anda hoiatusi, kui akud vajavad hooldust või on probleeme.

Üldised energiasalvesti hoolduse põhimõtted on järgmised:  

  1. Regulaarne kontroll ja hooldus
  2. Süsteemi puhastus
  3. Ohtusmeetmete järgimine
  4. Tarkvara uuendamine
  5. Perioodiline süsteemide testimine

Siiski soovitame konsulteerida omaala spetsialistidega, kui energiasalvetussüsteem on keeruline või tekib probleeme.

Kokkuvõtteks võib öelda, et energiasalvestuslahendused on tänases kiiresti muutuvas energiamajanduses hädavajalikud nii ettevõtetele kui koduomanikele, pakkudes mitmekesiseid võimalusi kulude optimeerimiseks ja kasumi suurendamiseks. Kuigi akude hooldamine nõuab teatud tähelepanu ja järjepidevust, on see investeering, mis tasub end ajas mitmekordselt ära. Energiasalvestite korrektne hooldus ja nutikas juhtimine mitte ainult ei pikenda nende eluiga, vaid suurendab ka süsteemide tõhusust ja seeläbi nende kasutajate rahalist kasu. Eesti energiatulevik on seotud nii taastuvenergia kui ka energiasalvestitega, kusjuures sagedusturg ja muud uuenduslikud turuvõimalused loovad täiendavaid võimalusi nii tavakasutajatele kui ka suurtele energiatarbijatele. Tasub ka uurida investeeringut tehes, kas energiasalvesti paigaldamisel laieneb teile või teie ettevõttele mõni kehtiv riigipoolne toetus (eraisikutele KredEx, ettevõtetele EAS-i varustustuskindluse toetus või mõni PRIA meede).