Päikesepaneelid
Päikesepaneelid vajavad päikesepaiste olemasolu, mis on üks tähtsamaks tootluse teguriks. Päikesepaneelide tootlikkus sõltub asimuudist ja kaldenurgast.
- Home
- Päikesepaneelid
Päikesepaneelid on võimalik paigaldada erinevatesse asukohtadesse
Kõige tähtsam on loomulikult päikesepaneelide paigaldamisel päikesepaiste olemasolu. Päikesepaneelide tootlikkus sõltub asimuudist ja kaldenurgast.
Tihtipeale arvavad inimesed, et kuna Eesti tingimustes annab suurima aastase tootlikkuse kaldenurk 40 kraadi, siis justnimelt sellise nurga all seda teha tulebki. Tegelikkuses on tootlikkuse vahe üpris väike kui asimuut erineb ideaalsest kuni 25 kraadi või paneelide kaldenurk 15 kraadi. Miks on näha paigaldisi paneelide kaldenurgaga 15 või 20 kraadi? Siin tuleb mängu hind ja lamekatustel ka muud asjaolud. Tavaliselt ei ole majanduslikult mõttekas teha lisainvesteeringut kaldenurga muutmiseks, sest lisanduv maksumus ei kaalu üles saadavat võitu tootlikkuses.
Järgmine oluline tegur on katuse potentsiaalne eluiga. Katusekate peaks olema piisavalt heas korras ja veetihe, sest peale paneelide paigaldust on tunduvalt raskem viia läbi parandustöid või on see sootuks võimatu. Seepärast, vaadake kriitiliselt üle olemasolevad katusekonstruktsioonid ja katusekate ning uuendage need vajadusel.
Kuhu paigaldada?
Viilkatustele kinnitame päikesepaneelid alumiiniumist profiilide abil olemasoleva katusega paralleelselt, st. katusega sama kaldega. Kindlasti on vaja veenduda ehitatava raamistiku kandevõimes, selleks koostame koormusarvutuse ning kahtluse korral saame kontrollida ka katusekonstruktsiooni tugevust. Profiilid fikseerime kandvatesse konstruktsiooniosadesse roostevabast terasest, tihendiga varustatud poldi abil. Võimalik on samuti profiilide kinnitus otse katuseplekile. Kivikatuse puhul võetakse appi spetsiaalse kõvera kujuga konks, mis kivide vahelt sarikasse kinnitatakse.
Integreeritud päikesepaneele saab paigaldada viilkatusele kas osaliselt või kogu katuse ulatuses. Integreeritud päikesepaneelid sobivad igat tüüpi katusekatte materjaliga. Päikesepaneelid jäävad katusekatte materjaliga samale tasapinnale, mis teeb tulemuse visuaalselt ja esteetiliselt nauditavaks. Integreeritud päikesepaneelidega saab hoonele anda originaalse ja kordumatu väljanägemise ning samas ühendada ehitusmaterjali ja päikesepaneeli.
Valtsplekist katustel kasutame spetsiaalset klambrit, mis haarab püstisest valtsiservast ja klambrid ühendatakse paneele kandvate profiilidega. Trapetsprofiiliga plekkkatustel võib kasutada lahendust, kus lühikesed profiilijupid kruvitakse otse plekile.
Lamekatustele paigaldame päikesepaneelid ballasti ja aerodünaamiliste vahenditega. Paneelid on tavapäraselt 10-15 kraadise nurga all, ühendatud suuremasse gruppi ja toetuvad vabalt katusekattele.
Kui katusel vähe ruumi või on soov anda hoonele kordumatu visuaal siis on üheks võimaluseks fassaadide ärakasutamine. Enamasti saame kasutada tavapäraseid kinnituslahendusi ka siin. Paljudel juhtudel valitakse fassaadide katmiseks täismust paneel aga Eesti PäikeseVägi tarnib ka keerukaid disainlahendusi. Eridisainiga päikesepaneelid võivad olla vägagi ebatraditsionaalse kuju või välimusega ning sulanduda hoonesse nii, et esmapilgul neid ei märkagi.
Maapaigaldusel kinnitame päikesepaneelid terasest alusraaamile. Raamijalgade fikseerimiseks kasutame kas rammitavaid poste, harvemini maakruvisid või betoonist valatud aluseid.
Eestis kasutatakse palju lahendusi, mis on kombineeritud ise erinevatest, mõnikord isetehtud osadest. Loomulikult puudub igasugune garantii, et see üldse katusel püsib, ei lõhu katusekatet, on ohutu kasutada. Puuduvad arvutused ja katsetused tuuletunnelis. Päikesepaneelide äralendamise juhtumid Eestis on valdavalt olnud seotud taoliste paigaldajatega. Mõelge vaid, kui tõsised võivad olla tagajärjed, kui inimest peaks tabama paarikümnekilone lendlev päikesepaneel.
Eesti PäikeseVägi kasutab oma töös ainult kvaliteetseid kinnituslahendusi.
Meie heaks partneriks on maailmakuulus kõrgkvaliteedi sünonüümiks saanud Schletter Solar GmbH, kes omab viie aastakümne kogemust. Schletter annab oma kinnituslahendustele 25-aastase garantii. Eesti PäikeseVägi on üks suurimaid Schletteri müüjaid piirkonnas.
Loe lähemalt kui kiirelt päikesepaneelid ära tasuvad.