KredExi toetusega paigaldatud päikesepaneelid

Juuliku, Saku vald, lamekatus

KredExi toetusega paigaldatud päikesepaneelid

2022. aastal avanes eraisikutel võimalus KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetusega paigaldada päikesepaneelid 30% soodsamalt. Hetkel on veel jätkuvalt võimalik toetust taotleda.

Kindlasti tundub toetuse taotlemine, isegi kui toetuse saamise põhinõuded on täidetud, nii mõnelegi ülejõukäiv ja keeruline. Allpool toome teieni meie kliendi Reili (45) kogemusloo, kus päikesepaneelid said paigaldatud just tänu KredExi olemasolevale väikeelamute rekonstrueerimistoetusele ja tehtud investeering tasub end ära juba viie ja poole aastaga.

Tegemist on täitsa tavalise Eesti perega, kus elatakse ühekordses mõned aastad vanas majas Saku vallas Harjumaal ning neljaliikmelises peres on kasvamas kaks last.  

Miks otsustasite päikesepaneelid oma majale paigaldada?

Olukorras, kus kõik hinnad kallinevad ning euribor on tõusnud üle 3%, tundus see olevat ainuke võimalus igakuiseid väljaminekuid vähendada või vähemalt kontrolli all hoida. Lisaks kulude kontrolli alla saamisele hoolime siiski ka keskkonnast ja kindlasti on päikesepaneelide paigaldamise teema aktuaalne olnud meie sõprusringkonnas juba pikemat aega. Kes on juba endale päikesepaneelid paigaldanud, kes peab alles plaani paigaldada.

Tõsi on, et kõigepealt tähendab päikesepaneelide paigaldus päris kopsakat väljaminekut ja mõningast asjaajamist. Kui aga arvasse võtta, et tegemist ongi pikaajalise investeeringuga ja et meie investeering, kus juba on maha võetud KredExi toetus, tasub end ära juba viie ja poole aastaga, siis tundub tehtud investeering igati mõistlik. Tasuvusaega arvutades võtsime aluseks keskmise elektrihinna (15 senti/kWh + võrgutasu) ja toodetud elektrist tarbime ära koheselt 30%. Päikesepaneelide garantiiaeg on vähemalt 25 aastat ja isegi rohkem, mis on kindlasti kordades pikem kui päikesepaneelide tasuvusaeg.

Kuidas jõudsite KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuseni?

Olin kursis, et riiklikult on eraisikute võimalik saada toetust päikesepaneelide paigalduseks ning hakkasin internetist lisainfot otsima. Lõplikult suunas mind KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuseni Eesti PäikeseVäe müügiinsener Tõnis.

Mis oli kõige keerulisem toetuse taotluse protsessi juures?

Algus oli mõnevõrra segane ja aeganõudev, et kõikidest vormidest, avaldustest jm paberitest „läbi närida“. Tagantjärele võib öelda, et midagi väga keerulist ei olnudki.

Kui kiiresti saite Elektrilevilt väiketootja pakkumise päikesepaneelide paigaldamiseks?

Saatsime Elektrilevile väiketootja liitumistaotluse 8. augustil 2022. Liitumislepingu pakkumise saime Elektrilevilt juba 25. augustil 2022. Novembri lõpuks oli postkasti saabunud kiri Elektrilevi liitumislepingu täitmise teavituse kohta. Vahepealse aja sisustasin võrdlevate pakkumiste küsimisega, sest teatavasti peab KredExi toetuse küsimiseks olema kolm kehtivat pakkumist. Pakkumise alla läheb ka kirjalik keeldumine pakkumise tegemisest.

Mille põhjal tegite valiku päikesepaneelide
paigaldusfirma osas?

Päikesepaneelide paigalduse firma sai valitud eelkõige usaldusväärsuse järgi, sest Eesti PäikeseVägi oli mulle juba varasemast ajast tuttav ettevõte. Kindlasti oli oluline ka hind. Teadsin, et Eesti PäikeseVäes töötavad oma ala professionaalid, kes on antud valdkonnas juba väga pikalt tegutsenud. Samas on turul päikesejaamade ehitajaid palju ja teenuse hinnad on kõigil suhteliselt sarnased. Vähemalt need pakkumised, mis minuni jõudsid. Seepärast on ka päris keeruline kliendina orienteeruda, millist päikesepaneelide paigalduse firmad eelistada.

Kuidas jäite rahule Eesti PäikeseVäe poolt pakutava terviklahendusega?

Jäin Eesti PäikeseVäe poolt pakutud terviklahendusega väga rahule. Suhtlus oli kiire ja professionaalne. Minu kontakt Tõnis vastas mulle alati väga kiiresti, oli asjalik, igati abivalmis ning mõtles minuga kaasa, andes häid soovitusi meie maja eripäradest lähtuvalt. Ka paigaldustiimiga läks kõik ladusalt. Kokkuvõttes said päikesepaneelid katusele kiiremini, kui oleks osanud loota ja seda lausa talvisel ajal. Nüüd jääb üle vaid kevadet ja päikest oodata.

Kui kaua läks aega lepingu allkirjastamisest kuni päikesepaneelide paigaldamiseni?

PäikeseVäega lepingu allkirjastamisest kuni päikesepaneelide paigaldamiseni läks veidi üle kolme kuu. Võttes arvesse asjaolu, et vahepeal ei olnud ilmastikutingimused katusele ronimiseks just kõige sobilikumad, siis olen tulemusega igati rahul.

Iseenesest annab KredExi toetus võimaluse kuni 12 kuud pärast neilt positiivse vastuse saamisest päikesepaneele paigaldada. KredExi toetuse taotlusega hakkasin tegelema augustis 2022 ning nendelt positiivse vastuse sain oktoobris. Seega võib öelda, et ideest teostuseni läks vaid viis kuud.

Kui suur päikesepark paigaldati teie maja katusele?

Juuliku, Saku vald, lamekatus

Meie ühekordse maja lamekatusele paigaldati ida-läänesuunaliselt päikesepaneele koguvõimsusega 13,8 kW. Eesti PäikeseVägi põhjendas ka kenasti, miks just selline lahendus on kõige parem ja efektiivsem. Nimelt ida-läänesuunaline lahendus toodab päeva jooksul ühtlasemat elektritoodangut ja katusepinda kasutatakse väga efektiivselt ära.

Mida soovitate nendele inimestele, kes kaaluvad oma majale või maapinnale päikesepaneelide paigaldamist?

Kuna energiaturg on ettearvamatu, siis loomulikult soovitan eelkõige oma tarbeks päikesepaneelid paigaldada juhul, kui Elektrilevi  liitumispakkumine on vastuvõetav. Julgustan ka kõiki selleks ettenähtud toetust KredExi kaudu taotlema.

Korraga väljakäidav summa võib tunduda küll suur, kuid 25 aasta vaates ja inflatsiooni ning igakuiseid praeguseid elektriarveid arvesse võttes siiski tasuv ning KredExi`lt positiivse otsuse saamisel on investeering veel 30% soodsam. Meie pere jaoks on päikesepaneelide paigaldamine kindlasti investeering tulevikku. Aga eks see ole igaühe enda otsus, kas osta uus auto, minna reisile, soetada aktsiaid või panustada taastuvenergiasse.

KredExi toetuse kaasamine päikesepaneelide paigaldamiseks oli selle protsessi üks lihtsamaid osi.

Kokkuvõtteks

Kõikidel eraisikutest päikesepaneelide paigalduse soovijatel on veel võimalik taotleda KredExi väikeelamute toetust seni kuni riigil raha veel jagub antud toetuseks. Julgustame omalt poolt samuti huvilistel toetust taotlema. Meie kliendid, kes on KredExi toetust taotlenud ja kui toetuse tingimused on täidetud, on siiani kõik kenasti positiivse otsuse osaliseks osutunud.

Päikesepaneelid vähendavad tulevikus kindlasti oluliselt elektriarved, kuid vähem oluline ehk tänases maailmas ei ole ka asjaolu, et lisaks sellele toodate ka 100% puhast ja rohelist energiat ning tõuseb ka Teie maja kinnisvara väärtus.

Eesti PäikeseVägi aitab nii päikesepaneelide paigaldamise, nõustamise, projekteerimise, paigaldamise, hooldusega kui ka hilisema monitooringuga.

Eesti PäikeseVäe pakkumise küsimiseks palun täida meie kodulehel vastav päringuvorm.