Milline inverter ja aku sobivad salvestusega päikesepaneelidele?

Päikesepaneelid viilkatusel

Milline inverter ja aku sobivad salvestusega päikesepaneelidele?

Kui veel mõned aastad tagasi paigaldati päikesepaneelide puhul kas võrguühendusega või võrguühenduseta lahendust, siis nüüd näeme üha rohkem vajadust hübriidlahendusele.

Akudega päikesepargil on järgmised eelised tavapäikesepargi ees:

– Stabiilne energiavarustus
– Energiatootmine vastavalt vajadusele
– Tormikindel lahendus
– Vähema ruumi vajadus kogu päikesepargile

Küll on aga paljudel veel segane, et mis inverterid ja akusid eelistada sellise lahenduse puhul või kuidas toimida, kui juba on paigaldatud päikesepaneelid aga oleks soov nüüd ka akulahenduseks. Allolevas artiklis teemegi juttu, millist inverterit ja akulahendust eelistada, kui on plaanis salvestusega päikesepark paigaldada.

Üldiselt soovitame enne päikesepaneelide paigaldamist läbi mõelda ja oma ala ekspertidega konsulteerida, et kas tulevikus oleks ka plaan päikeseenergiat salvestada või mitte. Kui mõtted selles suunas liiguvad, siis tuleks seda ka kohe pakkumise küsimisel mainida. Sellisel juhul tuleks paigaldada hübriidinverter, mis küll on mõnevõrra kallim tavainverterist, kuid mis võimaldab päikeseenergiat tootmisel otse kasutada tarbimiseks või saata ülejääva energia võrku ning samal ajal laadida ka akusid.

Fox Ess hübriidinverter
Allikas: www.fox-ess.com

Hübriidinverterid pakuvad tavaliselt täiendavaid funktsioone, nagu energiasalvestuse juhtimine, aku laadimise ja tühjendamise juhtimine ning integreerimine energiavõrguga. Paljud kliendid on huvitatud akude juhtimisest sõltuvalt börsihinnast. Peagi lisandub selline võimekus ka meie poolt pakutavatele seadmetele, kuid enamasti püütakse sellega kompenseerida liiga väikese mahtuvusega akut. Praktikas tähendab see väikese aku tihedat koormamist ja lubatud piirväärtuste lähedal, mis tema elueale hästi ei mõju. Siinkohal tasub kindlasti läbi mõelda kui suurt akut vaja oleks ja eelistada võimalusel suuremat mahtuvust.

Enne konkreetse hübriidinverteri valimist veenduge, et see vastab teie akude tüübile ja nõuetele ning sobib teie päikeseenergia süsteemi konfiguratsiooniga. Parim on konsulteerida päikeseenergia spetsialistiga või päikeseenergia ettevõttega, et saada täpsemat teavet ja soovitusi teie konkreetsete vajaduste ja süsteemi jaoks. Akude ja hübriidsüsteemi valiku põhimõtted erinevad tavalahendusest oluliselt ja päris samadele eeldustele tuginedes akudega päikesejaama kavandada ei saa.

Miks tavainverter ei pruugi sobida hiljem akulahendusega?

Tavainverterid, mida kasutatakse päikeseparkides või päikeseelektrisüsteemides, on tavaliselt mõeldud ainult päikeseenergia tootmiseks ja selle muundamiseks kasutatavaks elektrienergiaks, töötades ainult paralleelselt võrguga. Välise elektrivõrguta nad ei tööta, nii näiteks tähendab elektrikatkestus, et inverter lülitub välja ja päikeseenergiat kasutada ei saa.

Tavainverterid ei ole tavaliselt varustatud funktsioonidega, mis võimaldaksid ühendada ja juhtida salvestussüsteemi akusid.

Siiski on olemas ka akuinverter, mis sobib ka akulahendusega ja mida on võimalik lisada juba olemasolevale päikesepargile ja hakata päikeseenergiat salvestama. Küll võib selline lahendus kokkuvõttes kallim tulla, kui oleks päikesepaneelide paigaldamise alguses kohe hübriidinverter paigaldada.

Allikas: www.fox-ess.com

Eesti PäikeseVägi kasutab salvestusega päikesepaneelide paigaldamisel Hiina päritoluga Fox ESS ja Sofarsolar hübriidinvertereid ning akusid.

Enne konkreetse hübriidlahenduse valimist veenduge siiski, et see vastab teie vajadustele ning sobib teie päikeseenergia süsteemi konfiguratsiooniga. Meie kogenud müügiinsenerid aitavad Sind hea meelega parima lahenduse leidmisel ja et lahendus kestaks aastaid.