Milline inverter ja aku sobivad salvestusega päikesepaneelidele?

Milline inverter ja aku sobivad salvestusega päikesepaneelidele?

Kui veel mõned aastad tagasi paigaldati päikesepaneelide puhul kas võrguühendusega või võrguühenduseta lahendust, siis nüüd näeme üha rohkem vajadust hübriidlahendusele. Küll on aga paljudel klientidel veel segane, et milliseid invertereid ja akusid eelistada sellise lahenduse puhul või kuidas toimida, kui juba on paigaldatud päikesepaneelid aga oleks soov nüüd ka akulahenduseks. Allolevas artiklis  teemegi juttu, millist inverterit ja akulahendust eelistada, kui on plaanis salvestusega päikesepark paigaldada.

Hübriidinverter päikeseenergia salvestamiseks

Fox Ess hübriidinverter

Üldiselt soovitame enne päikesepaneelide paigaldamist läbi mõelda ja oma ala ekspertidega konsulteerida, et kas tulevikus oleks ka plaan päikeseenergiat salvestada või mitte. Kui mõtted selles suunas liiguvad, siis tuleks seda ka kohe pakkumise küsimisel mainida. Sellisel juhul tuleks paigaldada hübriidinverter, mis küll on mõnevõrra kallim tavainverterist, kuid mis võimaldab päikeseenergiat tootmisel otse kasutada tarbimiseks või saata ülejääva energia võrku ning samal ajal laadida ka akusid.

Hübriidinverterid pakuvad tavaliselt täiendavaid funktsioone:

-energiasalvestuse juhtimine
-aku laadimise ja tühjendamise juhtimine
-aku integreerimine energiavõrguga.

Paljud kliendid on huvitatud akude juhtimisest sõltuvalt börsihinnast. Enamasti püütakse sellega kompenseerida liiga väikese mahtuvusega akut. Praktikas tähendab see väikese aku tihedat koormamist ja lubatud piirväärtuste lähedal, mis tema elueale hästi ei mõju. Siinkohal tasub kindlasti läbi mõelda kui suurt akut vaja oleks ja eelistada võimalusel suuremat mahtuvust. Enne konkreetse hübriidinverteri valimist veenduge, et see vastab teie akude tüübile ja nõuetele ning sobib teie päikeseenergia süsteemi konfiguratsiooniga. Parim on konsulteerida päikeseenergia spetsialistiga või päikeseenergia ettevõttega, et saada täpsemat teavet ja soovitusi teie konkreetsete vajaduste ja süsteemi jaoks. Akude ja hübriidsüsteemi valiku põhimõtted erinevad tavalahendusest oluliselt ja päris samadele eeldustele tuginedes akudega päikesejaama kavandada ei saa.

Tavainverter ei pruugi sobida hiljem akulahendusega

inverteri paigaldamine

Tavainverterid, mida kasutatakse päikeseparkides või päikeseelektrisüsteemides, on tavaliselt mõeldud ainult päikeseenergia tootmiseks ja selle muundamiseks kasutatavaks elektrienergiaks, töötades ainult paralleelselt võrguga. Välise elektrivõrguta nad ei tööta, nii näiteks tähendab elektrikatkestus, et inverter lülitub välja ja päikeseenergiat kasutada ei saa. Tavainverterid ei ole tavaliselt varustatud funktsioonidega, mis võimaldaksid ühendada ja juhtida salvestussüsteemi akusid. Siiski on olemas ka akuinverter, mis sobib ka akulahendusega ja mida on võimalik lisada juba olemasolevale päikesepargile ja hakata päikeseenergiat salvestama. Küll võib selline lahendus kokkuvõttes kallim tulla, kui oleks päikesepaneelide paigaldamise alguses kohe hübriidinverter paigaldada.

Kokkuvõte

Enne konkreetse hübriidlahenduse valimist veenduge siiski, et see vastab teie vajadustele ning sobib teie päikeseenergia süsteemi konfiguratsiooniga. Meie kogenud müügiinsenerid aitavad Sind hea meelega parima lahenduse leidmisel ja et lahendus kestaks aastaid.