Kuidas paigaldada päikesepaneele taskukohase hinnaga: KredExi toetus ja päikesepaneelide hind

Päikesepaneelide paigaldus kivikatusele

Kuidas paigaldada päikesepaneele taskukohase hinnaga: KredExi toetus ja päikesepaneelide hind

Kindlasti olete mõelnud, et kuidas vähendada oma majapidamisega seotud kulusid või millise paketiga annaks elektrikulude pealt kokku hoida. Peast on kindlasti läbi käinud ka päikesepaneelide paigaldamise mõte aga arvad, et äkki on see liiga kallis investeering ning millal see ükskord ära võiks tasuda?

Päikesepaneelide hind

Päikesepaneelide hinnad on kõvasti langenud tänu tehnoloogia arengule, tootmise efektiivsuse kasvule ja tihedale konkurentsile turul.  Kui lisada siia ka asjaolu, et päikesepaneelide paigaldamiseks on võimalik taotleda KredExilt väikeelamute rekonstrueerimistoetust, mis kõigi eelduste kohaselt peaks uuesti lahti minema käesoleva aasta aprillikuus, siis muutub päikesepaneelide paigaldamine veelgi taskukohasemaks.

KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetus päikesepaneelide paigaldamiseks: võimalus säästa raha

KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetus on suurepärane võimalus paigaldada oma majapidamisele päikesepaneelid kuni 30 % soodsamalt (sellised olid tingimused eelmises toetusvoorus). Hetkel on määrus kooskõlastamisel ja täpsed toetuse tingimused avaldatakse pärast määruse jõustumist. Antud toetus laieneb ka lisaks päikesepaneelide paigaldamisele akulahendusele, mida tänaste kõikuvate elektri börsihindade juures tasuks kindlasti kaaluda.

Leia parimad päikesepaneelide hinnad

Kui oled otsustanud paigaldada päikesepaneelid, lisada akulahenduse või paigaldada mõlemad korraga, on oluline leida parim hinna ning kvaliteedi suhtega päikesepaneelide paigalduse lahendus. Selleks võite kaaluda mitmeid tegureid:

  1. Kvaliteet: Kuigi odavamad päikesepaneelide hinnad võivad alguses tunduda ahvatlevad, on oluline arvestada ka paneelide kvaliteediga. Kvaliteetsed päikesepaneelid võivad pakkuda paremat tootlust ja pikemat eluiga, mis pikas perspektiivis tulevad tehtud investeeringule kindlasti kasuks.
  2. Garantii: Veendu, et valitud päikesepaneelidel oleks pikaaegne garantii. See annab kindlustunde, et Sinu investeering on kaitstud võimalike probleemide korral.
  3. KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetus: KredExi toetusega on võimalik paigaldada päikesepaneelid või päikesepaneelid koos akulahendusega 30% soodsamalt. Selline soodustus muudab kvaliteetsete päikesepaneelide ostmise veelgi taskukohasemaks. Ei maksa karta bürokraatiat, sest KredEx on lubanud muuta uue vooru avades asjaajamise kliendi jaoks veelgi mugavamaks ja lihtsamaks. Taotleja peab ka arvestama, et riik toetab kuni 15 kW jagu päikesepaneelide paigaldamist.
  4. Pakkumised: kui küsid mitmest kohast võrdlevaid pakkumisi, siis tasub uurida põhjalikult pakkumist, et seal ei oleks varjatud kulusid. Samuti soovitame uurida ka ettevõtte tausta, et ettevõttel ei ole maksuvõlgnevusi ning samuti annab ettevõttest parema pildid ka klientide tagasiside kodulehel või internetis.

Päikesejaama tasuvus

Alati on hea teada, kui pika aja jooksul tehtud investeering ära tasub. Tegime siinkohal mõned näidispakkumised. Arvutustes on sisse arvestatud juba KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetus 30% (nagu meedias on läbi käinud). Eelnõu järgi peaks uues toetusvoorus 1 kW tootmisvõimsuse loomine maksma 1140 eurot ehk toetust saab selle tarbeks 342 eurot. Iga kWh salvestusmahu eest saab toetust 193 eurot. Näidispakkumised on indikatiivsed ning täpne tasuvus sõltub KredExi toetustingimustest ja konkreetsest päikesejaama suurusest ning paigalduskohast.

Näide 1
Kui paigaldada eramajale päikesepaneelid võimsusega 12 kW, mille maksumus on 10 000 eurot koos käibemaksuga, siis on investeeringu on tasuvus ligikaudu kuus aastat.

Arvutuskäik

-Majapidamine toodab keskmiselt 10 000 kWh elektrit aastas
– Teenitud tulu toodetud elektrilt 10 000 kWh *0,11 senti*= 1 110 €/ aastas  (kui ise ei kasuta vaid müüd võrku)
– eeldatav KredExi  toetus 3420 €
– päikesejaama maksumus 10 000 € – 3 420 €  KredExi toetus =6 580 €
– tasuvus 6580/1110 = ca 6 aastat
* 0,11 senti/ kWh (keskmine elektri börsihind 2023. aastal, kui päikesejaam toodab elektrit  100% võrku + 0,04 senti võrgutasu). Reaalne tasuvusaeg on kindlasti lühem kuna siin arvutuses ei arvestata kohapeal tarbitud päikeseelektrit, mis annab suurema kasu.

Näide 2
Päikesepaneelid koos akulahendusega
12 kW päikesepaneele ja 15 kW inverter (20 kWh akud). Päikesejaama maksumus 22 000 € koos käibemaksuga. Saime tasuvusajaks alla kuue aasta.

Arvutuskäik

– Aastane tulu sellel majapidamisel ca 10 500 kWh tootlus *0,11 senti =1 155 €
– 22 000 € – 15*342 € -20 *193 € =  13 000 €
– lisatulu akudest ca 100 €/kuu ehk siis 1 200€ aastas (nutika aku juhtimisseadmega)
-13 000 € /(1150+1200) = 5,6 aasta (alla 6 aasta)

Kokkuvõtte

Kokkuvõtteks võib öelda, et päikesepaneelide paigaldamine on tark ja kindlasti tasuv investeering. Vähenevad oluliselt elektriarved ning kui päikesepaneelid on korrektselt paigaldatud (arvesse on võetud nii koormusarvutus kui ilmakaari), siis kestavad päikesepaneelid aastaid. Päikesepaneelide garantiiaeg on vähemalt 25 aastat, prognoositav eluiga aga veelgi pikem ja mõlemad on kordades pikemad kui päikesepaneelide tasuvusaeg.
10-12 kW suurusega päikesejaam, kui on paigaldatud toetusega, tasub ära juba kuue aastaga. Päikesepaneelide paigalduse pakkumiste hoolikas uurimine aitab leida kindlasti ka parima lahenduse.
Kindlasti on võidus see majapidamine, kes suudab ise oma tarbeks nutikalt ja soodsalt elektrit toota.